Tibor bá blogján az egyik vitában merült fel a felvetés egy hozzászóló részéről, hogy a folyószabályozásra azért volt szükség, mert az eredetileg természetes erdőkkel, élő társulásokkal borított ártereket maguk a parasztok alakították szántókká, kiirtva az eredeti növényzetet, ami így az árvizeket már nem tudta megtartani, tehát a szabályozásra egyfajta korrekciós mechanizmusként volt szükség. Persze a szabályozás , ármentesítés maga is új problémák sorát okozta, de a kiváltó ok mégis az, hogy kb. "a nép se volt éppen szent".
Erre válaszul született egy frappáns rövid összefoglaló a kérdésről háziszakértőnktől:
-------------------------
“Folyószabályozás: Mért is volt rá szükség? Mert az eredetileg erdőségekkel, vízi, ártéri növényzettel borított területet a “szegény, szerencsétlen” parasztok a feudalizmus során szépen, fokozatosan szántóvá alakították.”
Ezt rosszul tudod!
Az erdőt nem a parasztok irtották ki. Az alföldi területeken az utolsó nagy irtások a rideg állattartás felfuttatásához kapcsolódnak még valamikor az Anjouk után Mátyás előtt. A folyamat ugyanaz mint Angliában, amikor elkergetik a parasztokat a földekről, azzal a különbséggel, hogy esetünkben a városok saját közbirtokain történik egy tájhasználat váltás, aminek a következménye az Alföld egyes részein – különösen a Duna-Tisza közi hátságon – a kis települések elnéptelenedése, a városok felduzzadása. A folyamatot még a XIX. században leírja Hornyik János.
A következő lépés a török időkben a szénégetés, elsősorban a puskapor végett, de egyéb hadi célokra is termeltek ki erdőket. De ezek a változások elsősorban a Dél-Alföldet és a Duna-Tisza közét érintik. A Tisza Csongrád feletti szakaszán, illetve a Duna mellett az eredeti tájhasználat és annak minden természeti feltétele fenn marad a XVIII. század elejéig. E területen a szántók átlagos aránya 10% körül, minél északabbra megyünk, annál kisebb, az erdők esetében mindez fordított: arányuk a legrosszabb területen is 50% körüli, a Felső-Bodrogközben, a Beregben ekkor még 2/3-os, sőt helyenként ezt is meghaladó.
A folyamszabályozást nyugati példára a természet adott állapotától teljesen függetlenül II. Mátyás rendeli el két törvényben is az 1600-as évek legelején. A rendelkezéseinek természetesen nincs foganatja, de jelzi, milyen érdekek álltak a háttérben.
A Rákóczi féle „szabadságharc” leverésekor a természet adott állapota még nem követelte meg a szabályozásokat. Az ártér elmocsarasodása épp hogy elkezdődött. Erről számol be pl. Huszár Mátyás 1825-ben, aki akkor a Berettyó sárrétjének kialakulását az 1700-as évek első felére teszi.
A Duna mentén az ártéri erdők, gyümölcsösök ebben az időben nagyrészt hasonló arányban vannak jelen, mint a Tiszánál. A tagolt tájszerkezet felbomlásához a fokok erőszakos eltömése vezetett, amit a helyiek ellenében a délvidéki gabonaszállításban érdekelt társaságok vernek keresztül. A középkori gazdálkodásunk szerkezete, étrendünk ekkor változik meg gyökeresen, ekkor kezdődik a szántó diadalútja. A korábbi táplálkozás alapja a gyümölcs és a hal, a többi kiegészítő jellegű. Ez szinte mindenütt így van a folyók mentén, csak az arányok változnak. A szántó azonban sehol sincs 30% fölött.
A Tisza mentén az új földesurak szándéka és a gabonakonjunktúra együttesen teszi tönkre a rendszert. A szántó kialakítását célzó jelentős erdőirtások a XVIII. század elejétől terjednek el az egész Tisza mentén, mint ahogy ettől kezdve válnak egyre jelentősebbé a folyókat, ereket úttöltéssel és malomgáttal keresztező akadályok, melyek jelentősen felgyorsítják a folyamatot. Mindezzel párhuzamosan, az isten adta népe elveszti megélhetését. Az új gazdálkodáshoz az új földesurak új cselédeket hoznak be szerte a vidékre, megalapozva ezzel a magyar ajkú népesség lecserélését. A folyamszabályozás nem korrekciós mechanizmus volt. Voltak vízmérnökök, akik ilyesmit ajánlottak, pl. Szeged „híres” mérnöke: Vedres István, és persze mások is, de ezeket nem vették figyelembe. A cél az őszi szántók védelme volt. Ehhez a helyi lakosságnak semmi köze nem volt. Ha megnézed a statisztikákat a szabályozások révén a helyiek egyetlen négyzetméter szántóhoz sem jutottak. Ellenben elveszítették korábbi megélhetésüket. Az ártéren az egykori közbirtokosságok helyén hatalmas földbirtokok nőttek ki egyik percről a másikra. Ezek miatt volt szükség a szabályozásokra.
Molnár Géza
A kérdés ide, a "Kitalált Újkor - Hamis Történelem" blogba (azon túl, hogy a történelemképből többnyire eléggé kimarad az ember és természet viszonya) elsősorban az utóbbi néhányszáz év során gyorsuló ütemben kiépülő kapitalizmus, a mindent pénzalapra helyezés, a harácsolás rendszerének kialakulása szempontjából érdekes. Ez a folyamat, mint többnyire mindenhol, nálunk is BELSŐ GYARMATOSÍTÁSSAL indult, beleértve a természeti rendszerek és az alsóbb társadalmi rétegek elleni agressziót is. Csak aztán nálunk nem folytatódhatott külső gyarmatosítással, mint a spanyolok, angolok, hollandok, franciák, oroszok stb. esetén.
E blogon megpróbálom kutatni az egyes témák felvetésével, hogy mennyire jogos az a több síkon is elterjedt feltételezés, közfelfogás, amely újkori gyarmatosításunkat (ami vitán felül volt és máig zajlik) külső hatalomnak, más etnikumnak, kiemelten a Habsburg-háznak tulajdonítja, vagy korábban mondjuk az idegen papoknak és lovagoknak. Nem szeretnék túl korán állást foglalni, előbb nézzük meg alaposabban a hazai történelmi tudat fősodrát képező protestáns-kuruc és e vonulathoz illeszkedő hasonló propagandaszólamokat, vessük őket össze a tényekkel. Előre szólok, hogy nem készülök Habsburg-dicsőítésre, keressük a tényeket.
Bobkó Csaba
![]() |
Exportra megy a nagybirtokok gabonája - Hajóvontatás rabokkal a Dunán - rézmetszet, 18. század |
E blogon megpróbálom kutatni az egyes témák felvetésével, hogy mennyire jogos az a több síkon is elterjedt feltételezés, közfelfogás, amely újkori gyarmatosításunkat (ami vitán felül volt és máig zajlik) külső hatalomnak, más etnikumnak, kiemelten a Habsburg-háznak tulajdonítja, vagy korábban mondjuk az idegen papoknak és lovagoknak. Nem szeretnék túl korán állást foglalni, előbb nézzük meg alaposabban a hazai történelmi tudat fősodrát képező protestáns-kuruc és e vonulathoz illeszkedő hasonló propagandaszólamokat, vessük őket össze a tényekkel. Előre szólok, hogy nem készülök Habsburg-dicsőítésre, keressük a tényeket.
Bobkó Csaba
9 megjegyzés:
Olvasom ám a blogodat, de a kényesebb témákhoz nem merek hozzászólni. Főleg nem a munkahelyi gépemről.
Igen. Ez egy egyre veszélyesebb világ...
De a hozzászólással már nem sokat kockáztatsz, Nagy Testvér azt is látja, ha csak olvasod ezeket az ideírt gondolatbűnöket! :-)
http://magyar-irodalom.elte.hu/sulinet/igyjo/setup/portrek/petofi/utilev.htm
"Napkeltekor már Poroszlón voltunk, melyet a Tisza különösen kedvel, mert gyakran kilátogat hozzá, nem resteli a nagy utat. Most is ott tisztelkedik. A fogadótól jobbra-balra tengert láttunk, melyben nyakig úsznak a fák, mint valami szerencsétlen hajótörést szenvedők. A víz közepén nyúlik végig, mint a magyar nadrágon a zsinór, az a nevezetes töltés, melynek oly sok ló köszönheti már, hogy e siralom völgyéből Ábrahám keblébe jutott."
Tehát Petőfi is örült a szabályozásnak, a kapitalizmus előretörésének, mert szegény fákat elöntötte a folyó, de a szabályozás után már nem? Vagy mégis? (Azt most hagyjuk is, hogy ábrahámozik, vagy hogy leszólja Debrecent. Vagy hogy apja kereskedő volt, ő meg fellázadva a biztos megélhetés helyett elment koldusszínésznek.) Sajnos nekem, városi embernek az ártér mint fogalom nem sokat mond, hogy az miért jó/rossz.
FL
Hogy az ártér, illetve hagyományos ártéri gazdlkodás miért jó, annak a legnagyobb szakirodalma a világon kivételesen bizonyára magyarul van, de ezt itt nem foglalom össze pár mondatban... :-) Petőfi korában a tőle sokkal jóindulatúbb művelt emberek zöme se tudta, milyen káros lesz a rossz folyószabályozás, esetleg "tudatlan" népi figurák értettek ebből sokat, de őket nem kérdezték a fejesek. Marsigli korában még akadt tudós ember is, aki értette.
Na, jó, de ha a művelt emberek nem tudták, miért rossz a folyószabályozás, ilyen erővel azt is mondhatnánk, hogy Comenius nem tudta, miért rossz a rózsakeresztesség, Bocskai nem tudta, mivel jár 3 falunyi székely kiirtása, Rákóczi nem tudta, mivel jár a francia király csicskásának lenni, Petőfi nem tudta, miért rossz a filoszemitizmus, Mikszáth nem tudta, mivel jár Sáros vármegye kigúnyolása, stb. És felmerül a kérdés, hogy lehetett volna-e úgy folyót szabályozni, hogy a föld megmarad magyar kézben.
FL
Az ármentesítések legnagyobb nyertesei magyar nagybirtokosok voltak, tehát nmagyar kézben maradt (még akkor), de ettől még káros volt. Nem lehet egy lapon említeni a többi példával, ahol nyilvánvaló volt a gazemberség. Igaz, az ármentesítés károsságát is kiválóan átlátták egyszerű emberek és pár tanultabb, ennek az írásos nyomait a szakirodalom tárgyalja. Az egész modernizációs ideológia, haladáseszme és a Comeniusok Akadémiái , tehát az okkult alapú ál-racionalizmus torzította el úgy a tudományt, hogy a folyókiegyenesítések a 19. században az átlag művelt közönség előtt jó ötletnk tűntek. Gondolom, mi itt mind a modernizációs ideológia kritikusai vagyunk...
Kétszer olvastam el a cikket, de el fogom harmadszor. Egyelőre ismételni tudom magam: városiként nem értek hozzá. Patak folyik a közelünkben, de hegytetőn lakunk, még akkor se jönne fel hozzánk, ha felolvadna Antarktisz minden jege. ;)
Ami számomra érthetetlen, hogy a folyónak egy mederbe terelésével miért lenne rosszabb nekünk. Gondolom, nem jó, ha elönti a búzamezőt a víz, és nincs termés. Az ártér számomra ismeretlen fogalom, még ennek utána kell olvasnom. Persze a folyók még most is kiöntenek, szóval a "probléma" nem lett tökéletesen megoldva.
FL
FL: Ennyire nem bonyolult. A kiöntött folyó értékes hordalékot hoz és hagy maga után. Ha ezt gátakkal megakadályozod, akkor megszünteted a termőtalaj utánpótlást, trágyázást. (Ugyanez a folyamat volt Nílus gátak közé szorításánál is.) Ártéri gazdálkodás igen fontos részének kellene lennie egy ország mezőgazdálkodásának. De lényegében nincs ilyen. Ezen felül a vizet gátak esetében hamar levezetjük. Lényegében csatornázzuk a nagy folyókat. Azaz ami egykoron 1,5 méteres szintkülönbség volt apály-dagály között, az most 20-22 méter. Ha sok a víz az a baj, mert áttöri a gátat, ha kevés, akkor meg nincs vízutánpótlás. Szikesedés stb. A kanyargó folyó ezt is megoldotta. Itt lehetett tartani a vizet, ráadásul azokban a tavakban is lehetett halgazdálkodást folytatni. Többszörös a kár a gátakkal, csak éppen lehet nagy hajókkal furikázni. Hurrá!
Holnap. Nem muszáj menni, mert felkerül youtube-ra, csak ki kell várni. Legalábbis egyszer voltam, arról feltették az elkészült videót.
http://www.veritasintezet.hu/hu/esemenytar/1369-esemenytar-1369-tisza
FL
Megjegyzés küldése